Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom

Köpeny

Köpenyek kategóriánkban olyan munkavédelmi köpenyek közül válogathat, amelyek biztosítják a biztonságos és kényelmes munkavégzést. Válogathat egyszerhasználatos, vagy tartós köpenyeink közül.
Rendezés:

Mi a munkavédelmi köpeny?

A munkaruha azon belül is a munkavédelmi köpeny viselése sok munkahelyen előírás a munkavállalók számára. A munkavédelmi köpeny lehet rövid vagy hosszú ujjú, leggyakoribb színei pedig a fehér, szürke, rózsaszín és kék. Fontos tulajdonságuk, hogy sok zsebük van, ami nagyon praktikussá teszi őket, hiszen így a fontos munkaeszközöket kéznél tudjuk tartani. 

Alapanyaguk általában poliészter vagy pamut. Természetesen munkavédelmi köpenyek elérhetőek mind férfiak, mind pedig nők számára többféle méretben. Vannak olyan munkavédelmi köpenyek, amelyek céltól függően csak egyszerhasználatosak.

Munkavédelmi köpenyek fajtái

A munkavédelmi köpenynek számos fajtája van. Természetesen be lehet őket sorolni az alapján, hogy milyen területen használjuk, viszont egyfajta köpenynek akár több területen is hasznát vesszük. Ilyenek például a fehér köpeny.

Munkavédelmi köpeny használati területei

A munkavédelmi köpenyt széles körben használják különböző szakmákban. Ilyen szakmák például:

  • Élelmiszeripar
  • Konyhai munkák egy része
  • Egészségügy
  • Laboratóriumban dolgozók
  • Szépségipar
  • Vendéglátás
  • Óvodák, bölcsődék

Élelmiszeripari köpenyek

Az élelmiszeripari dolgozók általában fehér köpenyt viselnek, de ez néhány esetben lehet sötétebb kék is. Szinte minden esetben hosszú ujjuk van, hogy védje a dolgozók karját az esetleges élelmiszer okozta sérülésektől (pl. Fröccsen valami) és kosztól. A kézfej további védelméről pedig a kesztyű gondoskodik, ami szintén munkahely specifikus. A fehér szín szintén jól jelzi a szennyeződéseket.

Köpeny konyhai munkákra

A konyha munkák esetén használható munkavédelmi köpeny nagyrészt egyezik az élelmiszeripari köpenyekkel. Azt azonban fontos megjegyezni, hogy konyhai munkák esetén csak néhány pozícióban, vagy munkahelyen elvárt. 

Ezen felül, ide tartoznak még a kötények is, amelyeket ilyen esetben a köpeny kategóriába sorolunk. Kötényt általában az hord, aki az étel elkészítésével foglalkozik szintén a szennyeződés és esetleges sérülések védelmi érdekében.

Egészségügyi dolgozók munkavédelmi köpenye

Az egészségügyi dolgozók esetében szintén a fehér köpeny a legelterjedtebb választás. Az ő esetükben a szennyeződések mellett védelmet nyújthat az enyhébb vegyi anyagok okozta sérülésektől is. Itt fontos szerepet játszanak a zsebek is, hiszen az orvosok, nővérek fontos eszközöket tudnak maguknál tartani.

Laboratóriumi dolgozók köpenye

A laboratóriumban dolgozók nagyrészt szintén a fehér köpenyt használják általában, és rendkívül előnyös az egészségügyi dolgozóknál említett okok miatt. Viszont, mivel a laboratóriumokban különböző vegyi anyagokkal kerülnek kapcsolatba a dolgozók, így számukra ki lett fejlesztve egy speciálisabb antimikrobiális laborköpeny, mert ez elpusztítja a baktériumok körülbelül 99%-át.

Szépségipari dolgozók köpenye

A szépségiparban dolgozók munkavédelmi köpenyei funkcióban megegyeznek a fentebb említettekkel, hiszen védelmet nyújtanak és a sok zsebnek köszönhetően mindig biztosítják a fontosabb eszközök jelenlétét. 

Ebben az szakmában viszont már több színnel találkozhatunk. A szokványos fehér köpeny mellett gyakran látható például; rózsaszín, halványabb kék, vagy akár mintás köpeny is. Ennek az az oka, hogy ez a szakma valamennyivel kötetlenebb ilyen szempontból.

Óvónők, bölcsödések köpenye

A munkavédelmi köpenyek elterjedtek a kisgyermekgondozók körében is. Funkcióik nem sokban térnek az feljebb említettekről, viszont az ő esetükben is színesebb a paletta. Kisgyermekgondozókat gyakran látni a fehér mellett rózsaszín, kék és akár mintás köpenyekben is, hiszen így vonzóbbak a gyerekek számára.

Egyszerhasználatos köpenyek

Az egyszer használatos munkavédelmi köpenyeket nevezhetjük látogatói köpenyeknek is. Ezeknek az a funkciója, hogy a látogatót megvédjék az intézményben előforduló szennyeződésektől, az intézményt pedig védjék a látogatón található szennyeződésektől. 

Leggyakrabban egészségügyi intézményekben, illetve üzemekben használatosak, de például, ha járvány van akkor akár a hétköznapi életben is lehet használni.